четверг, 6 декабря 2018 г.

зробили аерофотозйомку міста Черкаси.
Завжди подобалася історія, а коли вона поєднана з картографічною складовою, то це взагалі чудово. Неабиякий час витратив на пошук архівних німецьких знімків і щонайменше двох десятків опорних точок для просторової прив’язки на місцевість.
Вашій увазі представляю мапу з матеріалами аерофотозйомки 1943 року міста Черкаси в порівнянні з сучасним ортофотопланом.
При первісному аналізі видно:
▶️як біля Соборної площі по середині сучасної вулиці Лазарева стояв вже розбитий Собор;
▶️будівлі центру надання адміністративних послуг взагалі дах знесло;
▶️казарми військового містечка такі ж спаплюжені, як і сьогодні;
▶️залізнична гілка проходила по сучасній вулиці Припортова з поворотом в бік вулиці Козацької до деревообробних підприємств;
▶️видно й сировину для деревообробних підприємств, яку сплавляли Дніпром вниз по течії, ряди дерев’яних колод навпроти сучасного парку "Долина троянд" і кадетського пляжу праворуч закладу "Бочка";
▶️квартали соснівки були, просто неймовірно, з соснами;
▶️ну, й затоплені навіки села в Кременчуцькому водосховищі.
Слід нагадати, що аерофотозйомка була зроблена німецькими загарбниками в часи активних намагань армії 2-го Українського фронту форсувати Дніпро для визволення міста.
Тож, на зйомці, приміром вздовж сучасної вулиці Берегова північніше ДОКу можна розгледіти кулеметні точки розтягнуті між траншеями, як частина німецької оборони "Східний вал". Так як наші визволителі для військової підтримки направляли бронепотяг зі Сміли, німці врахували цей фактор і ми маємо змогу бачити декілька десятків окопних стрілецьких позицій вздовж сучасної вулиці Одеська, в тому числі на верхніх висотах насипного валу залізної дороги.
На той момент часу, залишився тиждень до офіційного визволення Черкас – 14-го Грудня 1943 року. Вже опісля випав щільний сніг покривши собою численних загиблих бійців по всьому місту.
p.s. - нагадую, що цей контент, є частиною геопорталу містобудівного кадастру міста Черкаси, який я стараюся поступово наповнювати.
Welcome!
https://mgis.chmr.gov.ua/portal/home

суббота, 1 декабря 2018 г.

Ідентифікація тимчасових споруд в Explorer for ArcGIS

Продовжую розвиток геоінформаційної системи міста Черкаси.
На разі полегшую, як мені здається, трудові будні працівникам управління інспектування Черкаської міської ради.
За власної ініціативи з червня цього року провів інвентаризацію тимчасових споруд, з метою внесення до бази геоданих містобудівного кадастру.
Станом на сьогодні нанесено 826 тимчасових споруд. З них 426 мають паспорти прив’язки, з яких тільки 350 чинні. 501 тимчасову споруду я спромігся сфотографувати. За статистикою чисельності населення Черкас виходить, що на кожних 337 мешканців приходиться по тимчасовій споруді. Насправді кіосків ще більше, просто я не всі знайшов на той час 🧐
Лідером по кількості встановлених ТС є ПП "Хотей-Торг" (здає в оренду під різну комерційну діяльність), не відстає від нього ДП "Юрія-2" (тм "Волошкове поле"), трійку лідерів замикає ТОВ "Хлібний Дім-Україна" (тм "М'ясна хата").
На відео показано, як з додатком Explorer for ArcGIS зробити ідентифікацію ларька, кіоска, торговельного павільйону й т. і. значно простіше прямо на місці, в польових умовах.
До речі, на останніх кадрах показано приклад того, що чинний паспорт прив'язки не завжди відповідає дійсності.


Ідентифікація інженерних мереж в Explorer for ArcGIS

   Обожнюю коли нові технології можна застосовувати на практиці. Є прихильником раціоналізму й максимальної ефективності.
   Налаштував системний підхід, як працівникам, наприклад муніципальної інспекції ідентифікувати інженерні мережі прямо на місці (в польових умовах) за допомогою мобільного пристрою. Від так, економія мого робочого часу, так як на сьогодні інспектори власне змушені приходити до мене.
   На смартфоні запускається додаток Explorer for ArcGIS з авторизованим підключенням до ArcGIS Enterprise з ресурсами містобудівного кадастру м. Черкаси. Задана проекція системи координат за допомогою GPS визначає ваше місце знаходження (±15 м), далі просто достатньо активувати шар з топографо-геодезичним зніманням для ідентифікації інженерної мережі. Заздалегідь знаючи основних балансоутримувачів магістральних інженерних мереж, можна швидко на місці звернутися до відповідних служб з певними вимогами по усуненню проблеми, приміром вкраденого люку на колодязі, провалля, тощо. 
   На відео в ході польових випробувань показано, як я досить швидко ідентифікував люк мережі електрозв’язку, привіт "Укртелеком".


#черкаси #ГІС #інженернімережі #esri #arcgis